Po zakaboněném víkendu tu máme znovu sluníčko. Zejména v létě je nutné svou pokožku chránit opalovacím krémem. Není nad to, když si ale pořídíte opalovací krém, který vám vyhovuje na 100%, není příliš mastný a příjemně voní. Tento recept nám přináš Anna Potůčková, která je autorkou Kosmetické kuchařky.
Co musí opalovací krém obsahovat? V přípravcích na opalování se běžně používají - oleje, minerální filtry a chemické filtry. První dvě položky můžeme použít s klidným svědomím při výrobě domácí kosmetiky, chemickým filtrům se vyhneme obloukem, protože jejich nezávadnost je mírně řečeno sporná. Oleje, které mají přirozenou ochranu proti slunečnímu záření jsou:
- mrkvový olej - lisovaný ze semínek mrkve, jehož SPF se odhaduje na 38-40. Pozor, tento olej výrazně barví
- malinový olej - lisovaný z malinových jadérek (nečekejte žádnou vůni malin), jehož SPF se odhaduje na 28-50 (celkem velký rozdíl, počítejme pro jistotu s nižší hodnotou).
- olej z pšeničných klíčků - jehož SPF se odhaduje kolem 20
Výhodou těchto olejů je, že kromě ochrany před sluníčkem se krásně postarají o pokožku. Obsahují totiž obrovské množství vitamínů, minerálů a dalších cenných látek. Nevýhodou je, že zatím neexistuje studie, která by potvrdila ochranu jak před UVA tak před UVB, takže si musíme vystačit s empirickými poznatky. Proto přidáme minerální filtry. U nich je účinnost prokázána nejen empiricky, ale i vědeckými studiemi. Minerální filtry chrání před UVA i UVB zářením tak, že zůstávají na povrchu pokožky a odráží sluneční paprsky. V přírodní kosmetice se běžně k tomuto účelu používají oxid zinečnatý a oxid titaničitý.
Oxid zinečnatý se vyskytuje běžně v přírodě, dá se ale vyrobit i v laboratoři. Používá se ve formě bílého prášku, který není rozpustný ve vodě, ani v oleji, ale dobře se s oleji mísí. Zůstává v tenké vrstvě na povrchu, kde tvoří ochrannou bariéru - odráží paprsky. Neucpává póry, zklidňuje a matuje pleť, nedráždí a mohou ho používat i osoby s citlivou pokožkou (najdete ho např. v krémech na opruzeniny pro miminka). Jedinou jeho nevýhodou je, že má bílou barvu, proto mohou dělat přípravky po jeho nanesení na kůži bílé šmouhy. Když ale krém pořádně rozetřete, tak se (u standardních koncentrací) rozhodně nemusíte bát toho, že byste byli bílí. A rozhodně stojí za to mít bezpečný opalovák, který poctivě rozetřeme, než koktejl chemie, který sice nedělá šmouhy, ale způsobuje sluneční alergie.
Mikro, nano... aneb, co je malé, nemusí být milé
Na co byste si ale u minerálních filtrů měli dát pozor (ať už kupujete, nebo vyrábíte) je velikost částic. Oxid zinečnatý i oxid titaničitý se dají totiž sehnat i ve formě nanočástic. Opalovací krémy s nanočásticemi sice nevytváří na pokožce nežádoucí bílé šmouhy, ale jejich vliv na naše zdraví je zatím sporný a výzkumy v této oblasti stále pokračují. Proto se nanočásticím v kosmetice raději vyhněte. Nemusíte mít ale obavy, prodejci kosmetických surovin informaci o velikosti částic uvádějí a uvedené minerální filtry bez nanočástic jsou běžně dostupné.
A jaké má oxid zinečnatý SPF?
Zjednodušeně se dá říct, že co 1 % oxidu zinečnatého, to 1 stupínek ochrany. Takže (berte orientačně!!!):
- 10 % oxidu zinečnatého ve výrobku poskytne ochranu +/- SPF 10 (na 100 g přidáme 10 g ZnO)
- 20 % oxidu zinečnatého ve výrobku poskytne ochranu +/- SPF 20 (na 100 g přidáme 20 g ZnO)
Teď už ale k samotnému receptu
Ingredience na opalovací krém SPF 15
(na 100 ml výrobku)
- 5 g bambuckého nebo makadamiového másla
- 5 ml oleje z pšeničných klíčků, malinového, nebo mrkvového
- 6 g emulgátoru Olivem 1000 (emulgátor získaný z olivového oleje, vhodný do přírodní kosmetiky)
- 70 ml vody - můžete použít obyčejnou vodu, nebo se rozmazlit květovou vodou (například já miluji květovou vodu z růží, nebo z jasmínu)
- 19 kapek konzervantu Cosgard (je schválený ECOCERTem do přírodní kosmetiky)
- 15 g oxidu zinečnatého
- 10 kapek esence (např. máta je skvělá, krásně voní a chladí)
- volitelně: 0,5-1 čajová lžička pigmentu Mica - zlatý, bronzový - pokožka se bude krásně třpytit
Pozor: Jako esenci nepoužívejte citrusy. Zvyšují citlivost pokožky na slunce, což u opalováků nechceme (bergamot je taky citrus).
Náčiní
2x teplu odolná miska s vyšším okrajem (budeme v ní i šlehat) - já používám zavařovačky, váha, lžičky, elektrický šlehač, hrnec
Obal
Kelímek 100 ml - můžete využít nějaký, co máte, koupit si kelímky na masti v lékárně, využít nějakou menší zavařovačku, nebo se poohlédnout ve specializovaných e-shopech, kde mají výběr opravdu prvotřídní.
Spotřeba
6 měsíců
Postup
- Vydezinfikujeme náčiní a obaly.
- Do první misky/zavařovačky odměříme olejovou fázi - máslo, olej, emulgátor a dáme tavit do vodní lázně.
- Do druhé misky/zavařovačky odměříme vodu nebo květovou vodu a dáme též zahřívat.
- Obě misky necháme ve vodní lázni tak dlouho, dokud se neroztaví všechny tuhé složky z olejové fáze (čas od času můžeme promíchat).
- Po roztavení všech složek z olejové fáze vezmeme elektrický šlehač a za stálého šlehání nalijeme ohřátou vodu do misky s roztaveným olejem, máslem a emulgátorem (=olejová fáze).
- Šleháme, dokud nevznikne tuhá nadýchaná pěna - směs šleháním zesvětlá a zvětší objem. Nejprve se může zdát, že směs netuhne, ale jakmile se začne ochlazovat, uvidíte, jak postupně tuhne a je čím dál nadýchanější - to je nádherná chvíle, kdo ještě neemulgoval, bude mít zážitek. Tuto fázi můžete urychlit tím, že misku ve které šleháte, dáte chladit do hrnce s vodou a u toho stále šleháte. Proces šlehání trvá cca 5 minut.
- Vložíme do chladničky a necháme pořádně vychladit. Toto je důležité, protože jinak se Vám směs, ač původně krásně vyšlehaná, po přidání ZnO srazí. Pokud by se vám to náhodou stalo, nezoufejte. Sraženou směs dejte do ledničky a cca po půl hodině znovu vyšlehejte, mělo by se vám opět vše spojit.
- Jakmile je směs dostatečně chladná, vyšleháme odměřené množství oxidu zinečnatého, Cosgard a esenciální olej. Pokud chcete, aby se vaše pokožka třpytila, můžete přidat pigmet Mica ve zlaté, nebo bronzové.
- Plníme do připravených obalů, popíšeme a můžeme vyrazit ven.
Nezapomeňte, že stejně, jako u kupovaných krémů se musíte čas od času (obzvlášť pokud vylezete z vody) přemáznout.